CS:GO Турнири

Во Counter-Strike: Global Offensive се организираат голем број турнири, а едни од најважните се Majors турнирите, односно Мастерсите, кои се спонзорирани од Valve. Првиот беше организиран во 2013 година во Шведска од страна на DreamHack со награден фонд од 250.000 долари, кој се подели меѓу 16 екипи.

Од тогаш, Мастерсите се зголемија, а најновите турнири имаат наградни фондови и по два милиона долари, како и настап на 24 тима кои доаѓаат од цел свет. Мастерсите се сметаат за најважните турнири.

Шведските тимови, меѓу кои SK Gaming, доминираше на првите Мастерси. Многу тимови од други делови од светот ги освоија турнирите во останатите серии од играта, како што беа Team 3D од Соединетите американски држави на CPL Winter 2002 и WCG 2004, NoA од Норвешка на CPL 2004, Mibr од Бразил на ESWC 2006, WeMade FOX од Јужна Кореја на WEM 2010.

На 16 септември 2016 година, една година по објавувањето на Global Offensive, Valve најави награден фонд од 250.000 долари за првиот Мастерс турнир. Valve соопшти дека турнирот ќе се организира во Шведска, а организатор е DreamHack. Турнирот го освои Fnatic кој го совлада Ninjas in Pyjamas во финалето. По DreamHack 2013, Vlave Објави дека ќе станат партнери со организатори кои ќе одржат три големи Мастерси годишно. Овие Мастерси се најпрестижните настани на сцената во CS:GO и професионалните играчи често ги ценат според перформансите кои ги имале на турнирите.

Првите Мастерси беа освојувани од страна на шведските тимови, а Fnatic и Ninjas in Pyjamas освоија четири од шест турнири. NiP играше на пет од шест финалиња. Кога Fnatic славеше во Келн во 2015 година, тие станаа прв тим кој одбранил ист Мастерс турнир, а исто така го освоија третиот трофеј по ред.

На крајот на 2015 година Valve соопшти дека MLG ќе го организира првиот Мастерс турнир во Северна Америка. Во февруари 2016 година Valve објави дека ќе го зголеми наградниот фонд од 250.000 долари на еден милион долари. Исто така, Valve го намали бројот на Мастерси од три на два годишно. Luminiosity Gaming, бразилски тим, стана прв тим кој не е од Европа и кој освоил Мастерс. Тие освоија уште еден трофеј, и тоа во Келн во 2016 година. Gambit од Казахстан го освои турнирот во Краков во 2017 година и стана прв азиски тим кој освои Мастерс турнир.

На 13 декември 2017 година, генералниот менаџер на ELEAGUE, организаторот на ELEGAUE Major во Бостон, објави дека ќе се промени форматот, и од 16 тима ќе се зголеми бројката на 24 тима. Ова беше прв Мастерс, кој се играше во повеќе града, a Cloud9 стана првиот тим од Северна Америка да освои Мастерс.

По Бостон 2018, данскиот тим Astralis стана најдобар тим во CS:GO и еден од најдобрите во историјата на видео-играта, откако славеше на турнирите во Лондон 2018, Катовице 2019 и Берлин 2019. Astralis стана прв тим кој освои три Мастерси по ред и четири вкупно. По Berlin 2019, Vlave и ESL го најавија Мастерсот во ESL One Rio 2020. Тој беше закажан за мај, но потоа одложен за ноември поради пандемијата на ковид-19. Мастерсот имаше награден фонд од два милиони долари.

ТурнирОрганизаторГрад домаќинПобедникРезултатВторо место
Dreamhack Winter 2013  DreamHack  Јонкопинг  Fnatic2-1Ninjas in Pyjamas
EMS One Katowice 2014  ESL  КатовицеVirtus.pro2-0Ninjas in Pyjamas
ESL One Cologne 2014  ESL  КелнNinjas in Pyjamas2-1Fnatic
DreamHack Winter 2014  DreamHack  ЈонкопингTeam LDLC.com2-0Ninjas in Pyjamas
ESL One Katowice 2015  ESL  КатовицеFnatic2-1Ninjas in Pyjamas
ESL One Cologne 2015  ESL  КелнFnatic2-0Team EnVyUs
DreamHack Open Cluj-Napoca 2015  
DreamHack  
КлужTeam EnVyUs2-0Natus Vincere
MLG Major Championship:
Columbus 2016  
Major League
Gaming  
    КолумбусLuminosity
Gaming
2-0Natus Vincere
ESL One Cologne 2016  ESL  КелнSK Gaming2-0Team Liquid
ELEAGUE Major: Atlanta 2017  ELEAGUE  АтлантаAstralis2-0Virtus.pro
PGL Major: Kraków 2017  PGL  КраковGambit Esports2-1Immortals
ELEAGUE Major: Boston 2018  ELEAGUEБостонCloud92-1FaZe Clan
FACEIT Major: London 2018  Faceit  ЛондонAstralis2-0Natus Vincere
Intel Extreme Masters Season
XIII – Katowice Major 2019  
ESL  КатовицеAstralis2-0ENCE
StarLadder Major: Berlin 2019  StarLadder
ImbaTV  
БерлинAstralis2-0AVANGAR

Сите следни турнири, односно распоредот на турнири, како и наградни фондови и останати детали може да ги пронајдете на линкот кој се наоѓа ТУКА.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*