Dota 2 Тимови

Во Dota 2 имаме многу квалитетни екипи, а во моменталниот пласман во светот на првата позиција се Invictus Gaming, освојувачи на The International od 2012 година, додека по нив следи Team Secret, па PSG.LGD во топ-3. По нив доаѓаат Virtus.pro, Evil Geniuses, Team Liquid, Alliance, Vikin.gg, Vici Gaming и OG меѓу најдобрите 10 според број на бодови во моментов.

Invictus Gaming е кинеска е-спорт организација која беше создадена во 2011 година од бизнисменот Ванг Сиконг. Тие се натпреваруваат во повеќе спортови, меѓу кои Dota 2, League of Legends и Star Craft II, а најголем успех оствари Dota тимот кој го освои The International во 2012 година.

Оваа екипа имаше одличен старт и го освои третото место на Светското првенство во Dota 2 во 2011 година, па историски гледано тие се најдобар и еден од најсилните тимови во Кина.

Во 2011 година, оваа екипа влезе во Dota 2, а тие за првпат станаа шампиони на The International во 2012 година, откако го победија NaVi во финалето и тоа по четири меча. Истата година, тие станаа и шампиони на World Cyber Games 2012. Во меѓувреме екипата имаше неколку промени, а во истата година освоија уште неколку турнири, меѓу кои се ACE Dota Pro-league 2012, G League 2012 Season 1 и Season 2, The International 2012 и WCG 2012.

Во јуни 2014, Invictus Gaming стана шампион и на ESL One Frankfurt, откако го совлада Evil Geniuses големото финале со убедливи 22-0 во последниот меч. А тие беа шампиони и на Major All Stars Season 1.

Team Secret е познат во светот и брзо доби популарност откако беше создаден во 2014 година, па уште во првата година остварија некои добри резултати, а тоа се трето место на ESL One New York 2014, второ место во StarLadder Seson 10, а прво место освоија во XMG Captains Draft и Dota Pit. И следната година имаа многу успеси, како што се освојување на Summit 3, ESL One Frankfurt 2015, MLG World Finals.

Во 2016 имаа одличен старт со трофеј во Шангај, а потоа годината ја завршија со освојување на FaceIT, како и ROG Masters 2016. Во 2017 година освоија само едно прво место и тоа на Dream League Season 8, а и во следните години постигнаа добри успеси, од кои треба да ги издвоиме рпвото место на ESL One Hamburg 2018 и ESL One Birmingam 2019, како и најдобриот пласман на The International, односно четврто место.

PSG. LGD е професионален тим во е-спорт, кој беше создаден со договор меѓу PSG Esports и организацијата LGD Gaming во април 2018 година. Тоа е кинеска екипа, која почна да постигнува добри резултати по инвестицијата на францускиот гигант ПСЖ, а тие веднаш во првата година освоија два Мастерс турнири и обезбедија директен пласман на The International, но сепак загубија во големото финале во пет меча на Светското првенство во Dota 2.

Virtus.pro е руска екипа и еден од најагресивните тимови во Dota 2, иако на почетокот немаа многу успеси, односно го освоија петтото место на The International 2015, по што следната година останаа без пласман на големото натпреварување, но потоа го освоија The Summit Lan, како и ESL One Hamburg во 2017 година. Потоа добија уште четири трофеи на Мастерсите, откако беа најдобри во Катовице, Букурешт и Бирмингем, но и Куала Лумпур. Најголемото разочарување го доживеаа во 2018/19 кога беа фаворити да го освојат The International, но беа елиминирани од Royal never give up и така обезбедија пласман само од деветта до 12 позиција.

The opening ceremony of The International Dota 2 Championships 2019

OG во моментов не е на најдобра позиција, односно е десетто пласиран во генералниот пласман, но тоа не покажува ништо за нивниот квалитет на екипата, каде што игра и македонскиот професионален Dota 2 играч Saksa. Тие освоија многу трофеи во минатото, а како најголеми би ги издвоиле двата на The International, и тоа еден по друг, во 2018 и 2019 година, па се надеваат и на одбрана на титулата во оваа година.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*